Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Wiemers Corporation’s comparative balance sheets are presented below. Wiemers’s

ID: 2430929 • Letter: W

Question

Wiemers Corporation’s comparative balance sheets are presented below. Wiemers’s 2017 income statement included net sales of $117,000, cost of goods sold of $60,400, and net income of $14,700. Compute the following ratios for 2017.

Wiemers Corporation's comparative balance sheets are presented below WIEMERS CORPORATION Balance Sheets 2017 2016 Cash Accounts receivable (net) Inventory Land Buildings Accumulated depreciation-buildings $4,800 21,300 10,300 20,000 69,600 (15,100 3,900 23,100 7,500 25,700 69,600 (10,000) Total Accounts payable Common stock Retained earnings $110,900 $119,800 $31,200 69,600 19,000 $110,900 $119,800 $11,800 75,000 24,100 Total Wiemers's 2017 income statement included net sales of $117,000, cost of goods sold of $60,400, and net income of $14,700 Compute the following ratios for 2017, (Round Debt to assets ratio to 1 decimal place, e.g. 1.6, or 1.6% and all other answers to 2 decimal places, e.g. 1.65, or 1.65% .) (a) Current ratio (b) Acid-test ratio (c) Accounts receivable turnover (d) Inventory turnover (e) Profit margin (f) Asset turnover (g) Return on assets (h) Return on common stockholders' equity (i) Debt to assets ratio 5.27 times 6.78 times 12.56 % times

Explanation / Answer

a) Current ratio = Current assets / Current liabilities

= (4800+21300+10300)/11800 = 36400/11800 = 3.08 : 1

b) Acid test ratio = (current assets - inventory) / Current liabilities

= ( 36400 - 10300 ) / 11800 = 26100 / 11800 = 2.21 : 1

f) Asset turnover = Net sales / Average total assets

= 117,000 / (110,900+119,800)/2 = 117000 / 115350 = 1.01 : 1

g) Return on assets = Net income / Average total assets

= 14700 / (110,900+119,800)/2 = 14700 / 115350 = 12.74 %

h) Return on common stock holder's equity =

( Net income - prefferred dividend) / (average common equity)

= (14700-0)/(75000+69600)/2 = 14700 / 72300 = 20.33%

i) Debt to assets ratio = ( Short term debt + long term debt ) / total assets = (11800)/110,900

= 10.64%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote