Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Stockholders’ Equity section of the Balance Sheet of Carpenter Corporation o

ID: 2431345 • Letter: T

Question

The Stockholders’ Equity section of the Balance Sheet of Carpenter Corporation on December 31, 2015, showed Cumulative Preferred 8% Stock, $47 par (1,024 shares authorized, 363 shares issued); Common Stock, $23 par (26,392 shares authorized, 9,811 shares issued); and Retained Earnings of $1,075. The Notes to the Financial Statements in the Annual Corporate Report for 2015 indicate that the market values of the stock are $40 per share (Cumulative Preferred) and $18 per share (Common). Forecasts in the Annual Report also indicate that investments in future growth in 2016 are expected to result in sustained increased profits. In consideration of these matters, the Board of Directors has secured approval from the Securities and Exchange Commission for a bond issuance. The Board of Directors has also decided to forego paying dividends in 2015, and to repurchase shares of the corporation’s common stock at par, with a view to reselling the stock when market rates rise with increased profitability. On January 2, 2016, $220,445 in 11 year, 7% bonds with a market interest rate of 9%, and interest payable semiannually, were issued for $188,971. On January 3, the corporation purchased 1,815 shares of its common stock at par. Profits soared during 2016, and on May 1, the corporation resold 1,552 shares of treasury stock, at $8 above par. On June 30, bond interest was paid. On December 31, the corporation showed an after tax Net Income of $58,614. On December 31, bond interest was paid; and dividends were declared and paid. Common shareholders received $2.23 per share. What is the Bond Interest Expense on the Income Statement on December 31, 2016?

Explanation / Answer

Solution:

Bond interest expense on 30 june 2016 = $188,971 * 9%*6/12 = $8,504

Cash interest paid = $220,445 * 7%*6/12 = $7,716

Discount amortized = $8,504 - $7,716 = $788

Carrying value of bond on 30.06.2016 = $188,971 + $788 = $189,759

Bond interest expense for 2nd semiannual period = $189,759 * 9% * 6/12 = $8,539

Total bond interest expense on the income statement on December 31, 2016 = $8,504 + $8,539 = $17,043

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote