On January 1, 2019, Agree Company issued $78,000 of five-year, 8% bonds when the
ID: 2432864 • Letter: O
Question
On January 1, 2019, Agree Company issued $78,000 of five-year, 8% bonds when the market interest rate was 12%. The issue price of the bonds was $74,401 Agree uses the effective-interest method of amortization for bond discount. Semiannual interest payments are made on June 30 and December 31 of each year Which of the following is the correct journal entry to record the first interest payment? (Round all amounts to the nearest whole dollar.) OA. Interest Expense 4,680 Cash 4,680 O B. Interest Expense 3,120 1,560 Discount on Bonds Payable Cash 4,680 ° C. Interest Expense 4,680 Discount on Bonds Payable Cash 3,120 1,560 O D. Interest Expense 4.464 Discount on Bonds Payable Cash ,344 3,120Explanation / Answer
Interest expense = $74,401×12%/2 = $4,464
Cash paid for coupon payment = $78,000×8%/2 = $3,120
Discount on bonds payable = $4,464-$3,120 = $1,344
Hence, correct option is (D)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.