An analysis of the general ledger accounts indicates thatoffice equipment,which
ID: 2433294 • Letter: A
Question
An analysis of the general ledger accounts indicates thatoffice equipment,which cost $67,000 and on which accumulateddepreciation totaled $22,500 on the date of sale, was sold for$38,600 during the year. Using this information, indicate the itemsto be reported on the statement of cash flows. PLEASE EXPLAIN YOUR ANSWER!! An analysis of the general ledger accounts indicates thatoffice equipment,which cost $67,000 and on which accumulateddepreciation totaled $22,500 on the date of sale, was sold for$38,600 during the year. Using this information, indicate the itemsto be reported on the statement of cash flows. PLEASE EXPLAIN YOUR ANSWER!!Explanation / Answer
Book Value = $67,000 - $22,500 = $ 44,500 Loss = $ 44,500 - $38,600 = $ 5,900 Operating: Loss 5,900 Investing: Sale 38,600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.