Army-Navy Surplus began March with 70 tents that cost $20each. During the month,
ID: 2433633 • Letter: A
Question
Army-Navy Surplus began March with 70 tents that cost $20each. During the month, Amy-Navy Surplus made the followingpurchases at cost: March4 100 tents @ $22 = $2,200 19 160 " @ 24 = 3,840 25 40" @ 25 = 1,000 Army-Navy Surplus sold 320 tents, and at March 31 the endinginventory consists of 50 tents. The sale price of each tent was$45. Ques.: Prepare Army-Navy Surplus's income statement for March. Reportgross profit. Operating expenses totaled, $4,000. Army-Navy usesavg. costing for inventory. The income tax rate is 40%. Additional Info.: the total i got for the avg cost before the Inc. Stmt. was$7,299, FIFO cost was $7,200, and LIFO cost was $7,400. can someone please help me with the ques? i have no idea howto really start it or if im doing it correct. Thanks. Army-Navy Surplus began March with 70 tents that cost $20each. During the month, Amy-Navy Surplus made the followingpurchases at cost: March4 100 tents @ $22 = $2,200 19 160 " @ 24 = 3,840 25 40" @ 25 = 1,000 Army-Navy Surplus sold 320 tents, and at March 31 the endinginventory consists of 50 tents. The sale price of each tent was$45. Ques.: Prepare Army-Navy Surplus's income statement for March. Reportgross profit. Operating expenses totaled, $4,000. Army-Navy usesavg. costing for inventory. The income tax rate is 40%. Additional Info.: the total i got for the avg cost before the Inc. Stmt. was$7,299, FIFO cost was $7,200, and LIFO cost was $7,400. can someone please help me with the ques? i have no idea howto really start it or if im doing it correct. Thanks. the total i got for the avg cost before the Inc. Stmt. was$7,299, FIFO cost was $7,200, and LIFO cost was $7,400. can someone please help me with the ques? i have no idea howto really start it or if im doing it correct. Thanks.Explanation / Answer
March1 70tents x$20 = $1,400 March4 100 tents x22 = $2,200 March 19 160 tents x24 = $3,840 March 25 40 tents x25 = $1,000 ----------------------------------------------------- 370tents = $8,440 Averageprice pertent = $8,440 /370 = $22.81 ==================================== Cost of goodssold 320 tents x$22.81 = $7,299 Closinginventory 50tents x$22.81 = $1,141 Income Statement ============= Sales $14,400 COGS $7,299 ----------- Grossprofit $7,101 Operatingexpenses $4,000 Income beforetaxes $3,101 Income taxes40% $1,240 NetIncome $1,861Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.