<p>I am kind of stuck. I don\'t really remember my algebra so I could use some h
ID: 2435047 • Letter: #
Question
<p>I am kind of stuck. I don't really remember my algebra so I could use some help<br /><br />Here is the formula that I am having trouble with<br /><br />widgets sold $.70(sales) = $10,000 (Fixed Costs) + $.30 (Variable Costs)<br />$.40 = $10,000<br />X = 25,000 units<br /><br />How did they get $.40 cents?<br /><br />I do not get this. I could really use some help. This is for managerial accounting which I am struggling with.</p>Explanation / Answer
$0.40 is the contribution per unit, which is sale price less variable cost. In this question sale price is $0.70 and variable cost is $0.30. Hence contribution per unit is $0.40. To get the Breakeven point = x X = Fixed cost ÷ contribution per unit (sale price per unit – Variable cost per unit) = $10,000 ÷ ($0.70 - $0.30) = $10,000 ÷ $.40 = 25,000 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.