Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
ID: 2436943 • Letter: W
Question
Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
At the beginning of this year, the company has a $200,000 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics:
The company’s minimum required rate of return is 10%.
13. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what residual income will it earn this year?
Sales $ 1,500,000 Variable expenses 500,000 Contribution margin 1,000,000 Fixed expenses 700,000 Net operating income $ 300,000 Average operating assets $ 1,000,000Explanation / Answer
Net income from investment opportunity = (Sales * Contribution margin ratio) - Fixed exp
= ($300,000 * 60 %) - $132,000 = $48,000
Total net income for the company this year
= Last year net income + Net income from investment opportunity
= $300,000 + $48,000 = $348,000
Total average operating assets for the company this year
= Average operating assets last year + (Investment opportunity / 2)
= $1,000,000 + ($200,000 / 2) = $1,100,000
Residual income for the company this year
= Net income - (Minimum required rate of return * Average operating assets)
= $348,000 - (10 % * $1,100,000)
= $238,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.