Average Rate of Return—Cost Savings Midwest Fabricators Inc. is considering an i
ID: 2437048 • Letter: A
Question
Average Rate of Return—Cost Savings Midwest Fabricators Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $93,000 with a $8,000 residual value and a ten-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $16,040 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $4,510 per year. Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent.
Explanation / Answer
Annual Depreciation = ($93,000 - $8,000) / 10 = $8,500
Annual Net Income would increase = $16,040 - $4,510 - $8,500 = $3,030
Average Investment = ($93,000 + $8,000) / 2 = $50,500
Average rate of return = Annual Net Income would increase / Average Investment
Average rate of return = $3,030 / $50,500 = 6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.