Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exercise 13-6 Simple Rate of Return Method [LO13-6] The management of Ballard Mi

ID: 2437392 • Letter: E

Question

Exercise 13-6 Simple Rate of Return Method [LO13-6]

The management of Ballard MicroBrew is considering the purchase of an automated bottling machine for $55,000. The machine would replace an old piece of equipment that costs $14,000 per year to operate. The new machine would cost $6,000 per year to operate. The old machine currently in use is fully depreciated and could be sold now for a salvage value of $20,000. The new machine would have a useful life of 10 years with no salvage value.

Required:

1. What is the annual depreciation expense associated with the new bottling machine?

2. What is the annual incremental net operating income provided by the new bottling machine?

3. What is the amount of the initial investment associated with this project that should be used for calculating the simple rate of return?

4. What is the simple rate of return on the new bottling machine? (Round your answer to 1 decimal place i.e. 0.123 should be considered as 12.3%.)

Explanation / Answer

SOLUTION

1. Annual depreciation = Purchase price / Estimated useful life

= $55,000 / 10 years = $5,500

2.

(C) Amount of initial investment = $55,000 - $20,000 = $35,000

(D) Simple rate of return = Annual incremental net operating income / Amount of initial investment

= $2,500 / $35,000 = 7.1%

Particulars Amount ($) Operating cost of old machine 14,000 Less: Operating cost of new machine (6,000) Less: Annual depreciation on the new machine (5,500) Annual incremental net operating income 2,500
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote