Learning G At the end of the current ye + akeAssignmentMain.do?inprogress true P
ID: 2437618 • Letter: L
Question
Learning G At the end of the current ye + akeAssignmentMain.do?inprogress true Percent of Sales Method At the end of the current year, Accounts Receivable has a balance of $755,000; Allowance for Doubtful Accounts has a debit balance of $7,00o; and sales for the year total $3,400,000. Bad debt expense is estimated at 1/2 of 1% of sales. 1. Determine the amount of the adjusting entry for uncollectible accounts. 2. Determine the adjusted balances of Accounts Receivable, Allowance for Doubtful Accounts, and Bad Debt Expense. Accounts Receivable Allowance for Doubtful Accounts Bad Debt Expense 3. Determine the net realizable value of accounts receivable. Previous NextExplanation / Answer
Answer 1.
Adjusting entry for uncollectible accounts = Sales * 1/2 * 1%
Adjusting entry for uncollectible accounts = $3,400,000 * 1/2 * 1%
Adjusting entry for uncollectible accounts = $17,000
Answer 2.
Accounts Receivable = $755,000
Allowance for Doubtful Accounts = -$7,000 + $17,000
Allowance for Doubtful Accounts = $10,000
Bad Debt Expense = $17,000
Answer 3.
Net Realizable Value = Accounts Receivable - Allowance for Doubtful Accounts
Net Realizable Value = $755,000 - $10,000
Net Realizable Value = $745,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.