A company uses a process costing system. Its Assembly Department\'s beginning in
ID: 2437930 • Letter: A
Question
A company uses a process costing system. Its Assembly Department's beginning inventory consisted of 55,600 units, 75% complete with respect to direct labor and overhead. The direct labor beginning inventory costs were $10,300. The department completed and transferred out 113,500 units this period. The ending inventory consists of 45,600 units that are 25% complete with respect to direct labor and overhead. All direct materials are added at the beginning of the process. The department incurred direct labor costs of $38,000 and overhead costs of $46,000 for the period. Assuming the weighted average method, the direct labor cost per equivalent unit (rounded to the nearest cent) is: Multiple Choice $0.24 $0.39. $0.27. $0.49. $0.42.Explanation / Answer
Under the weighted average method,
Equivalent production for a period = Units that are completed during the period + Equivalent units in process at the end of period.
= 113,500 + (45,600*25%)
= 124,900
Total costs = Beginning cost + Current cost
= 10,300 + 38,000
= 48,300
Cost per equivalent unit = Total costs / Total equivalent units completed
= 48,300 / 124,900
= 0.39
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.