Becton Labs, Inc., produces various chemical compounds for industrial use. One c
ID: 2437986 • Letter: B
Question
Becton Labs, Inc., produces various chemical compounds for industrial use. One compound, called Fludex, is prepared using an elaborate distilling process. The company has developed standard costs for one unit of Fludex, as follows Standard Quantity or Hours Standard Price Standard or Rate $20.00 per ounce $22.50 per hour $ 3.50 per hour Cost Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead 2.5 ounces 1.4 hours 1.4 hours $50.00 31.50 4.90 $86.40 Total standard cost per unit During November, the following activity was recorded related to the production of Fludex: a. Materials purchased, 12,000 ounces at a cost of $225,000 b. There was no beginning inventory of materials; however, at the end of the month, 2,500 ounces of material remained in ending c. The company employs 35 lab technicians to work on the production of Fludex. During November, they each worked an average d. Variable manufacturing overhead is assigned to Fludex on the basis of direct labor-hours. Variable manufacturing overhead e. During November, the company produced 3,750 units of Fludex. inventory of 160 hours at an average pay rate of $22 per hour costs during November totaled $18,200 Required: 1. For direct materials a. Compute the price and quantity variances b. The materials were purchased from a new supplier who is anxious to enter into a long-term purchase contract. Would you recommend that the company sign the contract? 2. For direct labor: a. Compute the rate and efficiency variances. b. In the past, the 35 technicians employed in the production of Fludex consisted of 20 senior technicians and 15 assistants. During November, the company experimented with fewer senior technicians and more assistants in order to reduce labor costs. Would you recommend that the new labor mix be continued? 3. Compute the variable overhead rate and efficiency variancesExplanation / Answer
Solution 1a:
Standard quantity of material for actual production = 3750*2.50 = 9375 ounce
Actual quantity of material purchased = 12000 ounce
Actual quantity of material used = 12000 - 2500 = 9500 ounce
Standard price of material = $20 per ounce
Actual price of material = $225,000 / 12000 = $18.75
Material price variance = (SP - AP) * AQ purchased = ($20 - $18.75) * 12000 = $15,000 F
Material quantity variance = (SQ - AQ) * SR = (9375 - 9500) * $20 = $2,500 U
Solution 1b:
As price offered by the new supplier is lesser than standard price of material, therefore company should sign long term purchase contract with the new supplier.
Solution 2a:
Standard hours of direct labor = 3750*1.4 = 5250 hours
Standard rate of direct labor = $22.50 per hour
Actual hours of direct labor = 35*160 = 5600 hours
Actual rate of direct labor = $22 per hour
Direct labor rate variance = (SR - AR) * AH = ($22.50 - $22) * 5600 = $2,800 F
Direct labor efficiency variance = (SH - AH) * SR = (5250 - 5600) * $22.50 = $7,875 U
Solution 2b:
Employing more assistant rather senior technician resulted in favorable direct labor rate variance but unfavorable laor efficiency variance. Further unfavorable efficiency variance is higher than favorable rate variance, therefore it is recommended new labor mix should not be continued.
Solution 3:
Standard hours of direct labor = 3750*1.4 = 5250 hours
Standard rate of variable overhead= $3.50 per hour
Actual hours of direct labor = 5600 hours
Actual rate of variable overhead = $18,200 / 5600 = $3.25
Variable overhead rate variance = (SR - AR) * AH = ($3.50 - $3.25) * 5600 = 1,400 F
Variable overhead efficiency variance = (SH - AH) * SR = (5250 - 5600) * $3.50 = $1,225 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.