Balloons By Sunset (BBS) is considering the purchase of two new hot air balloons
ID: 2438259 • Letter: B
Question
Balloons By Sunset (BBS) is considering the purchase of two new hot air balloons so that it can expand its desert sunset tours. Various information about the proposed investment follows Initial investment (for two hot air balloons) 415,000 Useful life Salvage value Annual net income generated BBS's cost of capital 8 years $ 47,000 38,180 7% Assume straight line depreciation method is used Required: Help BBS evaluate this project by calculating each of the following . Accounting rate of return. (Round your answer to 1 decimal place.) Accounting Rate of Return 2. Payback period. (Round your answer to 2 decimal places.) Payback Period 4.93 YearsExplanation / Answer
BASIC DETAILS:
Initial Investment(cost of machine) = $ 415,000
Useful life = 8 years
Salvage value= $ 47,000
Annual net income = $ 38,180
Cost of capital = 7%
Depreciation = (Cost of machine- Salvage value)/ Useful life
= ($ 415,000- $ 47,000)/ 8 years
=$ 46,000
1. ACCOUNTING RATE OF RETURN
Accounting rate of return = Average Accounting Profit/ Average Investment
= $ 38,180/ $ 415,000
= 9.2%
2. PAYBACK PERIOD
Payback Period = Initial Investment / Annual net Cash Inflow
Annual net Cash Inflow= Annual net income+ Depreciation
= $ 38,180+ $ 46,000 = $ 84,180
Therefore, Payback Period = $ 415,000/ $ 84,180
= 4.93 years
3. NET PRESENT VALUE @7%
Cost of capital = 7%
NET PRESENT VALUE = Present Value of Cash Inflow- Present Value of Cash Outflow
Annual Cash Inflow = Annual net income+ Depreciation
= $ 38,180+ $ 46,000 = $ 84,180
Net Present Value = Annual Cash Inflow (PVIFA 7%,8 )+ Salvage Value(PVIF 7%,8) –
Initial Investment
=( 84,180* 5.3893) +(47000*0.6227) – 415,000
=453,671+ 29,267- 415,000
=$ 67,938
4. NET PRESENT VALUE @10%
Cost of capital = 10%
NET PRESENT VALUE = Present Value of Cash Inflow- Present Value of Cash Outflow
Annual Cash Inflow = Annual net income+ Depreciation
= $ 38,180+ $ 46,000 = $ 84,180
Net Present Value = Annual Cash Inflow (PVIFA 10%,8 )+ Salvage Value(PVIF 10%,8) –
Initial Investment
= (84,180*4.8684) +(47000*0.5132) – 415,000
= 409,822+ 24,120- 415,000
= $ 18,942
Note : PVIF= Present Value Interest Factor
PVIFA = Present Value Interest Factor Annuity (Cumulative present value over the life of the project)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.