Use the following information for the Quick Study below. [The following informat
ID: 2438271 • Letter: U
Question
Use the following information for the Quick Study below.
[The following information applies to the questions displayed below.]
Peng Company is considering an investment expected to generate an average net income after taxes of $2,700 for three years. The investment costs $51,000 and has an estimated $6,600 salvage value.
Compute the accounting rate of return for this investment; assume the company uses straight-line depreciation.
Assume Peng requires a 10% return on its investments. Compute the net present value of this investment. Assume the company uses straight-line depreciation. (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Negative amounts should be indicated by a minus sign.)
Explanation / Answer
Average investment = [1/2x (Cost of the project - Scrap value)] + Scrap value
= [ 1/2 x (51,000 - 6,600) ] + 6,600
= 22,200 + 6,600
= $28,800
Average net income after tax = $2,700
Accounting rate of return = Average net income after tax/Average investment
= 2,700/28,800
= 9.37%
Calculation of Net present value
Annual depreciation = (Cost price - Scrap value)/Useful life
= (51,000 - 6,600)/3
= 44,400/3
= $14,800
Cash flows after tax = Profit after tax + Depreciation
= 2,700 + 14,800
= $17,500
Net present value = Present value of cash inflows - Investment in the project
= 48,479.1 - 51,000
= - $2,520.9
Kindly give a positive rating if you are satisfied with the answer. Feel free to ask if you have any doubt. Thanks.
Year Cash inflow (i) PVF (ii) Present value of cash inflows (i) x (ii) 1-3 17,500 2.487 43,522.5 3 6,600 0.751 4,956.6 Total 48,479.1Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.