14. Under IFRS, equity is described as each of the following except a. retained
ID: 2438404 • Letter: 1
Question
14. Under IFRS, equity is described as each of the following except
a. retained equity.
b. shareholders’ funds.
c. owners’ equity.
d. capital and reserves
19. Stockton Company uses the percentage of sales method for recording bad debt expense. For the year, cash sales are $600,000 and credit sales are $2,700,000. Management estimates that 1% is the sales percentage to use. What adjusting entry will Stockton Company make to record the bad debt expense?
a. Bad Debt Expense 33,000
Allowance for Doubtful Accounts 33,000
b. Bad Debt Expense 27,000
Allowance for Doubtful Accounts 27,000
c. Bad Debt Expense 27,000
Accounts Receivable 27,000
d. Bad Debt Expense 33,000
Accounts Receivable 33,000
21. On September 1, Joe's Painting Service borrows $150,000 from National Bank on a 4-month, $150,000, 6% note. The entry by Joe's Painting Service to record payment of the note and accrued interest on January 1 is
a. Notes Payable 153,000
Cash 153,000
b. Notes Payable 150,000
Interest Payable 3,000
Cash 153,000
c. Notes Payable 150,000
Interest Payable 9,000
Cash 159,000
d. Notes Payable 150,000
Interest Expense 3,000
Cash 153,000
12. Start Inc. has 5,000 shares of 5%, $100 par value, cumulative preferred stock and 50,000 shares of $1 par value common stock outstanding at December 31, 2015. What is the annual dividend on the preferred stock?
a. $50 per share
b. $25,000 in total
c. $50,000 in total
d. $0.50 per share
Explanation / Answer
14. Under IFRS, equity is also known as:
Shareholders' funds,
Owner's equity and
Capital and reserves.
Equity is not known as retained equity. Hence, correct option is (a)
19.
Cash sales = $600,000
Credit sales = $2,700,000
Bad debt percentage expected = 1%
Hence, expected bad debt = 2,700,000 x 1%
= $27,000
Since bad debt is a result of credit sales, hence it is not calculated on cash sales.
Journal entry to record bad debt expense will be as under:
Bad debt expense $27,000
Allowance for bad debts $27,000
Hence, correct option is (b)
21.
Interest on note payable = 150,000 x 6/100 x 4/12
= $3,000
Journal entry for notes payable and accrued interest on notes payable will be as under:
Notes payable $150,000
Interest payable $3,000
Cash $153,000
Hence, correct option is (b)
12.
5,000 shares of 5% , $100 par value, cumulative preferred stock = $500,000
Hence, total preferred dividend = 500,000 x 5%
= $25,000
Hence, correct option is (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.