Exercise 9-14 Riverbed Company uses the gross profit method to estimate inventor
ID: 2438752 • Letter: E
Question
Exercise 9-14 Riverbed Company uses the gross profit method to estimate inventory for monthly reporting purposes. Presented below is information for the month of May Inventory, May 1 Purchases (gross) Freight-in Sales revenue Sales returns Purchase discounts 174,600 607,000 29,300 983,300 67,700 12,700 Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 20% of net sales. The estimated inventory at May 3:1 Compute the estimated inventory at May 31, assuming that the gross profit is 20% of cost (Round percentage of sales to 2 decimal places eg 78.74% and finala decimal places, e.g. 6,225.) The estimated inventory at May 31 Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work searchExplanation / Answer
1)
Net Sales
= Sales - Sales Returns
=$983,300 - $67,700
= $915,600
Gross Profit
= Net Sales x Gross Profit Percentage
= $915,600 x 20%
= $183,120
So, Cost of goods sold
= Net Sales - Gross Profit
= $915,600 - $183,120
= $732,480
Closing Inventory
= Opening Inventory + Purchases - Purchase discount + Freight Inwards - Cost of Goods Sold
= $174,600 + $607,000 - $12,700 + $29,300 - $732,480
= $65,720
2)
If Gross profit is 20% of cost, let cost be $1
So, Gross profit = Cost x 20%
= $1 x 20%
= $0.20
So, Net Sales = Cost + Gross Profit
= $1 + $0.20
= $1.20
So, $915,600 = $1.20
So, $1 that is Cost = $915,600 / $1.20
= $763,000
So, as per formula for closing Inventory as discussed above,
Closing Inventory
= Opening Inventory + Net purchases + Freight - Cost of goods sold
= $174,600 + $607,000 - $12,700 + $29,300 - $763,000
= $35,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.