26-4. Suppose GDP is $8 trillion, taxes are $1.5 trillion, private saving is S0.
ID: 2439734 • Letter: 2
Question
26-4. Suppose GDP is $8 trillion, taxes are $1.5 trillion, private saving is S0.5 trillion, and public saving is $0.2 trillion. Assuming this economy is closed, calculate consumption, government purchases, national saving, and investment. You have various parts of the equation GNP C (consumption) + I (Investment) + G (Government Purchases) +NE (Net exports) What is the formula for Private Saving Private S -C What is the formula for Public Saving Public ST -G So I suggest you solve for Private & Public Saving first Light Blue Highlight Rows are vour responsibility Private S- -T -C Public S Now solve GNP (Closed) GNP +I Answer the question Consumption Government purchases National saving InvestmentExplanation / Answer
Answer
Private saving = Y - C - T = 0.5 -----------------(1)
Public Saving = T - G = 0.2------------------(2)
From (1)
Consumption = 8 - 1.5 - 0.5 = 6 Trillion
From (2)
Government Expenditure = T - 0.2 = 1.5 - 0.2 = 1.3 Trillion
National Saving = Y - C -T + T - G = Y - C - G
= 8 - 6 - 1.3 = 0.7 Trillion
In Closed economy Saving = Investment
Hence Investment = 0.7 Trillion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.