Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUES TION 1 A firm in a perfectly competitive industry has the following total c

ID: 2439841 • Letter: Q

Question

QUES TION 1 A firm in a perfectly competitive industry has the following total cost function TC 8,000+3000 -2502+ 03 The market demand and supply functions are respectively given by OD-600P+ 460,000 s 700P-60,000 a. Determine the market equilibrium price and quantity(4 points) b Determine the profit-maximizing output level for the firm. c. Suppose there was a decrease in demand and the demand function became QD-600P + 120,000 4 polnts) Should the fim produce at the new equilibrium price in the short run? Why or why not?(4points Please use the space below to state the answers for questions a, b, and c. Please provide a detailed explanation for your answers For the toolbar, press ALT+F10 (PC) or ALT+FN+F10 (Mac) T T T Daranranh

Explanation / Answer

a)

The market equilibrium price and quantity is found by equating demand and supply equations

Qd = Qs

-600P + 460,000 = 700P - 60,000

1300 P = 520,000

Equilibrium price P = $ 400

Q = - 600 * $ 400 + 460,000

Equilibrum quantity Q = 220,000 units

_________________________________________________________

b)

The profit maximizing level for this firm is found by equating marginal revenue and marginal cost

Qd = -600P + 460,000

600P = 460,000 - Qd

P = 766.67 - 0.00167Qd

Revenue = Price x Qd

Revenue = (766.67 - 0.00167Qd ) Qd

Marginal revenue = 766.67 - 0.0033Qd

Cost = 8000 + 300Q - 25Q2 + Q3

Marginal cost = 300- 50Qd + 3Qd2

766.67 - 0.0033Qd = 300- 50Qd + 3Qd2

3Q2 - 50Qd - 466.67 = 0

Q = 50+- 502  + 4 * 3 x 466.67 / 2*3

Q = 50 + 79 / 6

The profit maximizing output level Q = 22 units

__________________________________________________________________________

c)

-600P + 120,000 = Qd

200 - 0.00167Qd = P

At the new demand level, the equilibrium price will be

-600P + 120,000 = 700P - 60,000

P = $ 138.50

Equilibrium quantity = -600 * $ 138.50 + 120,000

Equilibrium quantity = 36,900

Profit = Revenue - cost

Profit = (200 - 0.00167Qd )Qd - [ 8000 + 300Q -25Q2 +Q3 ]

Profit =  (200 - 0.00167*36900)*36900- [ 8000 + 300*36900 -25*369002+369003]

Profit = negative

The firm should not produce at the new equilibrium price level because the profit is negative.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote