Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2440082 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours 2.5 Standard Rate $25.00 Standard Cost $62.50 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 50 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance $ 150 F 200 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) Actual labor hours Actual hourly rate hours per hour 1. 2.

Explanation / Answer

Labour efficiency variance = 150F+200U = 350 U

Labour efficiency variance = (Standard hour-actual hour)standard rate

                            -350     = (50*2.5-X)*25

                           -350 = 3125-25X

25X = 3475

X(actual hour) = 139 Hour

Labour rate variance = (Standard rate-actual rate)actual hour

150 = (25*139-139X)

139X = 3325

X(actual hourly rate) = 23.92 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote