QUESTION 4 A consumer has an income of $11,746. She consumes only two goods, Goo
ID: 2440855 • Letter: Q
Question
QUESTION 4 A consumer has an income of $11,746. She consumes only two goods, Good A and Good B. Good A costs $1.43 each and a Good B costs $4.4 each. If Good A is on the vertical axis and the marginal rate of substitution is equal to -GA/QB what is the optimal amount of consumption of Good A? (Do not forget to include the sign and round to two decimal places) QUESTION 5 A consumer has an income of $48,802. He consumes only two goods, Good A and Good B. Good A costs $2.44 each and a Good B costs $3.76 each. If Good A is on the vertical axis and the marginal rate of substitution is equal to -GA/qB what is the optimal amount of consumption of Good B? (Do not forget to include the sign and round to two decimal places)Explanation / Answer
Ans 4
Optimal consumption is achieved when MRS=-pa/pb and as per the info. in question we have MRS=-qa/qb
We have pa=$1.43 and pb=$4.4
qa/qb=4.4/1.43
1.43qa=4.4qb
1.43/4.4qa=qb
Now we have budget equation as well therefore
paqa+pbqb=11746
1.43qa+4.4qb=11746
1.43qa+4.4(1.43/4.4)qa=11746
2.86qa=11746
qa=4106.99and qb=(1.43/4.4)*4107=1334.78
Ansnwer is Optimal consumption of good A is 4106.99 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.