Consider the following hypothetical income tax brackets for a married couple. As
ID: 2441593 • Letter: C
Question
Consider the following hypothetical income tax brackets for a married couple. Assume for simplicity there are no exemptions or deductions.
Income
Tax Rate
?$0-$20,000
10%
?$20,000-$50,000
30%
?$50,000-$100,000
45%
Over? $100,000
60%
Suppose the? couple's income is $80,000.
What is the? couple's marginal tax? rate?
The? couple's marginal tax rate is 45%.
What is their average tax? rate?
The? couple's average tax rate is ___percent. ?(Enter your response as a real number rounded to one decimal? place.)
Income
Tax Rate
?$0-$20,000
10%
?$20,000-$50,000
30%
?$50,000-$100,000
45%
Over? $100,000
60%
Explanation / Answer
ANSWER:
Tax to be paid upto $20,000 is 10% , so tax will be 10% * 20,000 = $2,000
tax to be paid from $20,000 to $50,000 is 30% , so tax will be 30% * 30,000 = $9,000
tax to be paid from $50,000 to $100,000 is 45% , so tax will be 45% * 30,000 = $13,500
total tax paid = $2,000 + $9,000 + $13,500 = $24,500
total income = $80,000
average tax rate = total tax paid / total income = $24,500 / $80,000 = 0.30625 or 30.625% or 30.6%
so the average tax rate is 30.6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.