Service Company: In August, purchases of materials equaled $9,750, the beginning
ID: 2442393 • Letter: S
Question
Service Company:In August, purchases of materials equaled $9,750, the beginning inventory of materials was $850, and the ending inventory of materials was $950. Payments for direct labor during the month totaled $18,570. Overhead incurred was $15,000. Spent $5,000 on advertising during the month. Admin. costs (primarily accounting & legal services) amounted to $3,000 for the month. Revenues for August were $60,400.
1. What was the cost of materials used during August?
2. What was the prime cost for Aug.?
3. What was the conversion cost for Aug.?
4. What was the total cost of services for Aug.?
5. Prepare an income statement for Aug.
Explanation / Answer
1.The cost of materials used during August was
Opening Inventory + purchases - closing Inventory
$850 + $9,750 -$950 = $9,650
2. Prime cost = Direct material + Direct labour + Direct overhead
Prime Cost = $9,750 + $18,750 + $15,000 = $43,500
3. Conversion Cost = Direct Labor Cost + Manufacturing Overhead Cost
Conversion Cost = $18,750 + $15,000 = $33,750
4. Total cost of services = Advertising + Admin.costs = $15,000 + $3,000 =$18000
5. Income Statement
Sales + Closing Inventory - (Opening Stock + purchases + overhead) = Gross Profit
$60,400 + $950 - ($850 + $9,750 + $15,000) =
$61,350 - $25,600 = $35,750
Operating profit = Gross profit - Advertising - admin. = $35,750 - $15,000 -$3,000 = $17,750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.