Hanson co. had 200,000 shares of common stock, 20,000 shares of convertible pref
ID: 2442967 • Letter: H
Question
Hanson co. had 200,000 shares of common stock, 20,000 shares of convertible preferred stock, and 1,000,000 of 10% convertible bonds outstanding in 2011. The preferred stock is convertible into 40,000 shares of common stock. During 2011, Hanson paid dividends of $1.20 per share of common staock and $4 per share of preferred stock. Each $1000 bond is covertible into 45 shares of common stock. The net income for 2011 was $800,000 and the income tax rate was 30%. Basic earning per share for 2011 is?a.2.94
b.3.22
c.3.35
d.3.60
Explanation / Answer
The answer is d) $ 3.60 to find this, take the net income ($800,000) subtract the (number of shares of convertible preferred stock (20,000) times the price per share ($4 per share) then divide the result by the number of shares of common stock (200,000) = 800,000 - (20,000*4) = 800,000 - 80,000 = 720,000 then take 720,000 / 200,000 = 3.60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.