Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The costs of publishing a grade school textbook can be assumed to be as follows.

ID: 2443328 • Letter: T

Question

The costs of publishing a grade school textbook can be assumed to be as follows. Use the date for questions 2 to 5.

Fixed expenses for each new edition of the book:

Copy editing

$3,000

Art work

$1,000

Typesetting

$36,000

Variable expenses per copy of the book:

Printing and binding

$1.60

Bookstore discounts

$2.00

Salespersons' commissions

$0.25

Author's royalties

$1.00

Each book sells for $10 per copy.

The unit contribution margin for each copy of the book is:

Answer

Answer

Answer

Fixed expenses for each new edition of the book:

Copy editing

$3,000

Art work

$1,000

Typesetting

$36,000

Variable expenses per copy of the book:

Printing and binding

$1.60

Bookstore discounts

$2.00

Salespersons' commissions

$0.25

Author's royalties

$1.00

Explanation / Answer

Fixed expenses for each new edition of the book: Copy editing $3,000 Art work $1,000 Typesetting $36,000 --------------------------------------------------------- Total Fixed cost = $40,000 Variable expenses per copy of the book: Printing and binding $1.60 Bookstore discounts $2.00 Salespersons' commissions $0.25 Author's royalties $1.00 ---------------------------------------------------------- Total VC per book =$4.85 ---------------------------------- a. Sale price $10 per book COnt per book = Sale price - Var cost = $10-$4.85 = $5.15 CM Ratio = Cont per book/Sale price per book = $5.15/$10 = 51.5%.........Ans (A) b. Current Sales = 8000 units Total Cont for 8000 units = 8000*$5.15 = $41,200 If Sale price is reduced by $1 ie from $10 to $9, Cont margin per book also reduces by $1 to $4.15 ie.($9-$4.85) And Sales vol increases to 9000 books. SO Total Cont for 9000 books = 9000*$4.15 = $37350 SO Total Cont reduces from $41200 to $37350 ie by $3850........Ans (B) c. BEP in Sales dollars = Fixed costs/CM Ratio = ($40000/51.5)*100 = $77,670....Ans (C)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote