Scenario 26-2. Assume the following information for an imaginary, closed economy
ID: 2443687 • Letter: S
Question
Scenario 26-2. Assume the following information for an imaginary, closed economy.
GDP = $5 trillion; consumption = $3.1 trillion;
government purchases = $0.7 trillion; and taxes = $0.9 trillion.
Refer to Scenario 26-2. For this economy, private saving is equal to
$0.3 trillion.
$1.2 trillion.
$1.0 trillion.
$1.7 trillion.
Scenario 26-2. Assume the following information for an imaginary, closed economy.
GDP = $5 trillion; consumption = $3.1 trillion;
government purchases = $0.7 trillion; and taxes = $0.9 trillion.
Explanation / Answer
Private Savings is given by the formula,
S.pvt = GDP - Consumption - Taxes.
S.pvt = 5 - 3.1 - 0.9 = 1.0.
The correct answer is, c. $1.0 trillion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.