Hazel purchased and placed into service a new business asset (five-year property
ID: 2444459 • Letter: H
Question
Hazel purchased and placed into service a new business asset (five-year property) on November 30, 2014, at a cost of $100,000. This was the only asset acquired by Hazel during 2014. She did not elect to expense any of the asset cost under section 179, nor did she elect straight-line cost recovery. Hazel did elect not to take additional first-year depreciation. Determine the cost recovery for 2014.
$3,570.
$5,000.
$14,290.
$20,000.
None of the above.
$3,570.
$5,000.
$14,290.
$20,000.
None of the above.
Explanation / Answer
Cost of recovery for 2014 can be determined using double declining method of calculating depreciation,
Depreciation rate = 20*200%= 40%
But the 1st year half depreciation will be charged,
Depreciation = 100000*40%*1/2
= $20000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.