On January 31, 2014, Trapp Logistics Inc. issued a five year, 3.5% bonds payable
ID: 2444923 • Letter: O
Question
On January 31, 2014, Trapp Logistics Inc. issued a five year, 3.5% bonds payable with a face value of 6,000,000. The bonds were issued at 96 and pay interest on January 31 and July 31. Trapp logistics, inc. amortizes bond discount by the straight line method. Record a) issuance of the bonds on January 31, b) the semiannual interest payment and amortization of bond discount on July 31, and c) the interest accrual discount amortization on December 31. d) prepare entries for parts A and B AGAIN assuming the bonds were issued at 102 instead of 96.
Explanation / Answer
We need to calculate the yield to maturity of this bond
The face value = 600000 , Present Value = 576000, Interest = 3.5 % /2 = 1.75% payable semi annually
Time period (n) = 5* 2=10 periods
By intrapolation , we get R = 2.2 % for semi annual period , so interest = 2.2*2 =4.4%
The total discount on the bond is 600000-576000 = 24000
This amount has to be amortized over 5 years
The Journal entry is
Bank Account Dr 576000
Discount on Issue of Bond Account Dr 24000
To 3.5% Bonds payable Account 600000
So, value amortized each year = 24000/5 = 4800
The Interest payment on 31 July will be = 600000 * 1.75% = 10500
Interest on 3.5 % Bond Account Dr 10500
To Bank Account 10500
Amortization would be = 24000/5 = 4800
Profit & loss Account Dr 4800
To Discount on Issue of 3.5% Bond 4800
The same entries will be passed for December 31
Now, when Bond is issed at 102,it means it is issued at premium
The new interest rate will be 1.53% for each semi annual interest period
So, annual is 1.53*2 = 3.06%
All other calcualtions are kept same.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.