On August 8, 2007, ZZ, Inc. purchased 5,000 shares (8%) of EZ Company stock for
ID: 2445466 • Letter: O
Question
On August 8, 2007, ZZ, Inc. purchased 5,000 shares (8%) of EZ Company stock for $18 per share. The following information relates to the EZ Company stock: EZ Company paid a dividend of $2 per share on October 1, 2007 The EZ Company stock was valued at $14 per share on December 31, 2007 ZZ, Inc. sold 3,000 shares of the EZ Company stock for $22 per share on May 18, 2008 EZ Company paid a dividend of $2 per share on October 1, 2008 The EZ Company stock was valued at $19 per share on December 31, 2008 Calculate the amount of the unrealized loss shown on ZZ, Inc.'s 2007 income statement
Explanation / Answer
Unrealized Loss shown in ZZ Inc's 2007 Income statement is as follows :
Cost of Share = $ 18
Value of ahare at 31st December 2007 = $ 14
Loss in value = 18 - 14 = $ 4
Hence, unrealised loss = Number of shares * Loss in value
= 5000 * 4
= $ 20000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.