Berry Inc. completed operations for the week and the account was preparing to ma
ID: 2445561 • Letter: B
Question
Berry Inc. completed operations for the week and the account was preparing to make journal entries necessary to prepare a set of interim financial statements. Unfortunately, she discovered some of the data concerning direct materials had been lost. She was able to find the following Effieiency variance $ 4,500 U Standard price $ 10 per unit Actual units purchased 9,000 units Inventory decrease 1,000 units Budget variance $ 900 F Required: Calculate (a) The actual direct materials price per unit paid (b) The standard cost of direct materials used ( c) The standard quantity of direct materials allowed for the month Berry Inc. completed operations for the week and the account was preparing to make journal entries necessary to prepare a set of interim financial statements. Unfortunately, she discovered some of the data concerning direct materials had been lost. She was able to find the following Effieiency variance $ 4,500 U Standard price $ 10 per unit Actual units purchased 9,000 units Inventory decrease 1,000 units Budget variance $ 900 F Required: Calculate (a) The actual direct materials price per unit paid (b) The standard cost of direct materials used ( c) The standard quantity of direct materials allowed for the monthExplanation / Answer
(a) The actual direct materials price per unit paid
Budget variance = (Actual Price- Standard Price)*Actual units purchased
-900 = (Actual Price - 10)*9000
Actual Price = 10 -900/9000
Actual Price = 9.90
Answer
The actual direct materials price per unit paid $ 9.90
(b) The standard cost of direct materials used
Actual Unit used = Actual units purchased + Inventory decrease
Actual Unit used = 9000 + 1000
Actual Unit used = 10000
standard cost of direct materials used = Actual Unit used* standard rate
standard cost of direct materials used = 10000*10
standard cost of direct materials used = $ 100000
( c) The standard quantity of direct materials allowed for the month
Actual Unit used = Actual units purchased + Inventory decrease
Actual Unit used = 9000 + 1000
Actual Unit used = 10000
Effieiency variance = (Standard Quantity - Actual Quantity Used) * Standard Price
-4500 = (Standard Quantity - 10000)*10
Standard Quantity = 10000 - 4500/10
Standard Quantity = 9550 Units
Answer
standard quantity of direct materials allowed for the month = 9550 Units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.