PR 10-3B Depreciation by three methods; partial years Layton Company purchased t
ID: 2445837 • Letter: P
Question
PR 10-3B Depreciation by three methods; partial years Layton Company purchased tool sharpening equipment on October 1, 2014, for $108,00 The equipment was expected to have a useful life of three years, or 12,000 operating hours, and a residual value of $7,200. The equipment was used for 1,350 hours during 2014, 4,200 hours in 2015, 3,650 hours in 2016, and 2,800 hours in 2017. Instructions Determine the amount of depreciation expense for the years ended December 31, 2014 2015, 2016, and 2017, by (a) the straight-line method, (b) the units -of -output method, and (c) the double -declining -balance method.Explanation / Answer
A. Straight line method:
Depreciation = Cost of asset - scrap value / estimated life of asset
= 108000 - 7200 / 3 = 33600
for 2014, depreciation = 33600 * 3 / 12 = 8400
2015 , depreciation = 33600
2016 , depreciation = 33600
2017, depreciation = 25200 ( 8400 + 33600+ 33600 - (108000 -7200).
B. Units of output method
Depreciation = Cost of asset - scrap value / estimated life of hours
= 108000 - 7200 / 12000 = 8.4
For 2014 , depreciation = 1350 hours * 8.4 = 11340
2015 depreciation = 4200 * 8.4 = 35280
2016 depreciation = 3650 * 8.4 = 30660
2017 depreciation = 2800 * 8.4 = 23520
C. double declining balance method :
Double declining method means 200% of depreciation.
Depreciation = Cost of asset / estimated life of asset
= 108000 / 3 = 36000
For 2014 , depreciation = 36000 * 3 / 12 = 9000 * 200% = 18000
2015 , depreciation = 108000 - 18000 / 3 = 30000 * 200% = 60000
2016 , depreciation = 90000 - 60000 / 3 = 10000 * 200% = 20000
2017 , depreciation = 18000 + 60000 +20000 - (108000 -7200) = 2800.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.