Muggsy Bogues Company purchased equipment for $232,250 on October 1, 2014. It is
ID: 2445952 • Letter: M
Question
Muggsy Bogues Company purchased equipment for $232,250 on October 1, 2014. It is estimated that the equipment will have a useful life of 8 years and a salvage value of $23,160. Estimated production is 40,600 units and estimated working hours are 20,100. During 2014, Bogues uses the equipment for 540 hours and the equipment produces 1,000 units. Compute depreciation expense under each of the following methods. Bogues is on a calendar-year basis ending December 31. (a) Straight-line method for 2014 (Round answer to 0 decimal places, e.g. 45,892.) $ (b) Activity method (units of output) for 2014 (Round rate per unit to 2 decimal places, e.g. 5.35 and final answer to 0 decimal places, e.g. 45,892.) $ (c) Activity method (working hours) for 2014 (Round rate per hour to 2 decimal places, e.g. 5.35 and final answer to 0 decimal places, e.g. 45,892.) $ (d) Sum-of-the-years'-digits method for 2016 (Round answer to 0 decimal places, e.g. 45,892.) $ (e) Double-declining-balance method for 2015 (Round answer to 0 decimal places, e.g. 45,892.) $
Explanation / Answer
A. Straight-line method
Depreciation of 2014 = (232,250 – 23,160)/8*3/12 = $6534.063
B. Activity method (units of output)
Depreciation of 2014 = (232,250 – 23,160)/40,600*1,000 = $5,510
C. Activity method (working hours)
Depreciation of 2014 = (232,250 – 23,160)/20,100*540 = $5,617
---
D. Sum-of-the-years'-digits method
Depreciation of 2016 (232,250 – 23,160)*7/36*9/12 + (232,250 – 23,160)*6/36*3/12 = 43,560
---
E. Double-declining-balance method
Depreciation of 2014 = 232350*2/8*3/12 = 14515.63
Depreciation of 2015 = 232,250*2/8*9/12 + (232,250 – 23,160)*2/8*3/12 = 56,615
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.