Sellograph Corporation reports sales of $10 million for Year 2, with a gross pro
ID: 2445961 • Letter: S
Question
Sellograph Corporation reports sales of $10 million for Year 2, with a gross profit margin of 40%. 20% of Sellograph's sales are on credit. Year 1 Year 2 Accounts receivable $ 150,000 $ 170,000 Inventory 900,000 1,000,000 Accounts payable 1,100,000 1,200,000
Days in inventory at the end of Year 2 is closest to:
Sellograph Corporation reports sales of $10 million for Year 2, with a gross profit margin of 40%. 20% of Sellograph's sales are on credit. Year 1 Year 2 Accounts receivable $ 150,000 $ 170,000 Inventory 900,000 1,000,000 Accounts payable 1,100,000 1,200,000
Days in inventory at the end of Year 2 is closest to:
Explanation / Answer
Accounts payable days outstanding at the end of Year 2 = 365/ payable turnover
= 365 / 5.30
= 68.87 days
Notes: payable turnover = purchase / average treade payable
= cost of goods sold + closing stock - opening stock / (1100000+1200000 / 2)
= 6000000 + 1000000-900000 / 1150000
= 6100000 / 1150000
= 5.30
gross profit margin = sales - cost of goods sold / sale
0.40 = 10000000 - cost of goods sold / 10000000
4000000 = 10000000 - cost of goods sold
cost of goods sold = 10000000 - 4000000
= $6000000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.