On august 31, a hurricane destroyed a retail location of vinny\'s clothier inclu
ID: 2446696 • Letter: O
Question
On august 31, a hurricane destroyed a retail location of vinny's clothier including the entire inventory on hand at the location. The inventory on hand as of june 30 totaled $960000. Since june 30 until the time of the hurrixane, the company made purchases of $255,000 and had sales of $750000. Assuming the rate of gross profit to selling price ks 40% what is the approximate value of the inventory that was destroyed?A) $960000 B) $544500 C) $615000 D) $765000
I know the answer is d but i am not sure why it is 765000. Can someone explain it please? On august 31, a hurricane destroyed a retail location of vinny's clothier including the entire inventory on hand at the location. The inventory on hand as of june 30 totaled $960000. Since june 30 until the time of the hurrixane, the company made purchases of $255,000 and had sales of $750000. Assuming the rate of gross profit to selling price ks 40% what is the approximate value of the inventory that was destroyed?
A) $960000 B) $544500 C) $615000 D) $765000
I know the answer is d but i am not sure why it is 765000. Can someone explain it please?
A) $960000 B) $544500 C) $615000 D) $765000
I know the answer is d but i am not sure why it is 765000. Can someone explain it please?
Explanation / Answer
As we know:
Cost of goods Sold = op stock + purchses - closing stock
Op stock = $960,000
Purchases = $255,000
Cost of goods sold = $750,000*60% = $450,000 ( Since company has gp ratio of 40% so it means cost is 60%)
So now,
450,000 = 960,000 + 255,000 - Closing stk
Closing Stk = 960,000 + 255,000 - 450,000 = $765000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.