Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2014, Boston Company completed the following transactions (use a 7

ID: 2446843 • Letter: O

Question

On January 1, 2014, Boston Company completed the following transactions (use a 7 percent annual interest rate for all transactions): (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, and PVA of $1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided.)

Borrowed $115,000 for seven years. Will pay $6,000 interest at the end of each year and repay the $115,000 at the end of the 7th year.

Established a plant addition fund of $490,000 to be available at the end of year 8. A single sum that will grow to $490,000 will be deposited on January 1, 2014.

Agreed to pay a severance package to a discharged employee. The company will pay $75,000 at the end of the first year, $112,500 at the end of the second year, and $150,000 at the end of the third year.

Purchased a $170,000 machine on January 1, 2014, and paid cash, $34,000. A five-year note payable is signed for the balance. The note will be paid in five equal year-end payments starting on December 31, 2014.

1. In transaction (a), determine the present value of the debt.

2-a. In transaction (b), what single sum amount must the company deposit on January 1, 2014?

2-b. What is the total amount of interest revenue that will be earned?

3. In transaction (c), determine the present value of this obligation.

4-a. In transaction (d), what is the amount of each of the equal annual payments that will be paid on the note?

4-b. What is the total amount of interest expense that will be incurred?

On January 1, 2014, Boston Company completed the following transactions (use a 7 percent annual interest rate for all transactions): (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, and PVA of $1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided.)

Explanation / Answer

a) A sum of $6,000 is to be paid at the end of each year for 7 years and the principal amount $115,000 to be paid at the end of 7th year.

PV=$6,000/(1+0.07)^1 + $6,000/(1+0.07)^2 +$6,000/(1+0.07)^3 +$6,000/(1+0.07)^4 +$6,000/(1+0.07)^5 +$6,000/(1+0.07)^6 +$6,000/(1+0.07)^7 +$115,000/(1+0.07)^7

PV=$5,607.47 + $5,240.63 + $4,897.78 + $4,577.37 + $4,277.91 + $3,998.05 + $3,736.49 + $71,616.22

PV=$103,951.92

b) Let the single sum that will grow to $490,000 at 7% interest per annum at the end of 8 years be X

FV=PV(1+i)^n

$490,000 = X(1+0.07)^8

Thus,

X= $490,000/(1.07)^8

X = $490,000/1.7182

X = $285,182

Thhus, a single sum of $285,182 needs to be deposited for 8 years at 7% interest p.a.

The total amount of interest revenue is ($490,000-$285,182) = $204,818

c) PV = $75,000/(1.07)^1 + $112,500/(1.07)^2 + 150,000/(1.07)^3

PV = $70,093.45 + $98,261.85 + $122,444.68

= $290,800

FV =$75,000*(1.07)^1 + $112,500*(1.07)^2 + 150,000*(1.07)^3

= $80,250 + $85,867 + $91,878

= $257,995

d) The cost of the machine is $170,000. Immediate cash paid $34,000. Loan Amount is ($170,000-$34,000)=$136,000

The PVA factor at 7% p.a compounded annually for 5 years is 4.1002

Thus, the PMT = 136,000/4.1002

= $33,169

Thus, the amount of each annual payment is $33,169 for 5 years.

The total amount to be paid is ($34,000+$33,169*5)

=$34,000+$165845

=$199845

The interest expense is ($199845 - $170,000)

= $29,845

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote