The Donald Company developed the following standards for the manufacture of its
ID: 2447148 • Letter: T
Question
The Donald Company developed the following standards for the manufacture of its product:
Each unit should have 2 ½ pounds of direct materials purchased at $4 per pound.
Each unit should be produced in 1½ hours at a direct labor cost of $16 per hour.
Actual production was 6,000 units using 12,400 pounds of direct materials at a total cost of $60,800 and required 8,200 direct labor hours at a total cost of $110,400.
Use a positive number to indicate a favorable variance or a negative number to indicate an unfavorable variance for the following 2 questions.
What is the “cost” variance for direct materials?
What is the “quantity” variance for direct labor?
Explanation / Answer
Material cost variance =(SQ*SR) -Actual cost
= [(6000*2.5) * 4 ] - 60800
= (15000*4 )-60800
= 60000-60800
= -800 (U)
2) Quantity variance= (SR * SH) - (SR * Actual hours)
= [16 * (6000*1.5) - (16 * 8200)
= [16* 9000)- (16*8200)
= 144000 - 131200
= 12800(F)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.