Company purchased a fast food restayrant for $1,400,000. Thefair market value of
ID: 2447209 • Letter: C
Question
Company purchased a fast food restayrant for $1,400,000. Thefair market value ofthe assets purchased were as follows. Noliabilities were assumed. Equipment $320,000 Land $200,000 Building $650,000 Franchise (5-yearlife) $100,000 how do I calculate the amount ofgoodwill purchased Company purchased a fast food restayrant for $1,400,000. Thefair market value ofthe assets purchased were as follows. Noliabilities were assumed. Equipment $320,000 Land $200,000 Building $650,000 Franchise (5-yearlife) $100,000 how do I calculate the amount ofgoodwill purchasedExplanation / Answer
The initial valuation of goodwillis: the excess of the purchase price over the fair value ofthe net assets acquired. Goodwill = Purchaseprice - Fair value of net assets = $1,400,000 - $(320,000 +200,000 + 650,000 +100,000) = $1,400,000 - $1,270,000 = $130,000 Goodwill = Purchaseprice - Fair value of net assets = $1,400,000 - $(320,000 +200,000 + 650,000 +100,000) = $1,400,000 - $1,270,000 = $130,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.