The stock of X is owned equally by two shareholders: Y (an individual with a sto
ID: 2447243 • Letter: T
Question
The stock of X is owned equally by two shareholders: Y (an individual with a stock basis of $100) and A (an individual with a stock basis of $40). X uses the accrual method, A and Y use the cash method, and all use the calendar year. (Assume 1059 does not apply.) Use a 34 percent corporate tax rate in this problem During the current year, X accrued income and expense as set forth : Gross income from business $500 Dividends on AT&T stock (consider section 243) $100 Interest on municipal bonds (section103) $100 Capital gain $100 Total $800 Deducible section162 (a)(1) business expenses $430 Noncapital expenses not deductible under section162 (e) $90 Capital losses (section1211 (a)) $146 Total $666 Net $134 X has always been an S corporation. How much is each shareholder’s personal income tax return affected for the current year by the tax items of X? (Show any S level taxes, separately computed income items for each shareholder, and nonseparately computed income for each shareholder.) please show your calculation step by step.
Explanation / Answer
STOCK BASIS OF Y=$100
STOCK BASIS OF A=$40
TAX RATE=34%
INCOME FROM BUSINESS=$500
LESS: BUSINESS EXPENSE=$430
PROFIT FROM BUSINESS=$70
DIVIDENDS ON AT&T STOCK=$100
INTEREST ON MUNICIPAL BONDS=$100
CAPITAL GAINS =$100
LESS:CAPITAL LOSS=$146(ASSUMED SETOFF POSSIBLE)
TAXABLE CAPITAL GAIN=0
TAXABLE INCOME=$70+$100+$100+0=$270
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.