4. Canoe Company’s manufacturing accounting systems uses the relationship betwee
ID: 2447573 • Letter: 4
Question
4. Canoe Company’s manufacturing accounting systems uses the relationship between overhead and direct labor costs to apply overhead to goods in process and finished goods inventories. The manufacturing costs for the current year were: direct materials, $36,000; direct labor, $48,000; and factory overhead $6,000. At year-end, the total cost of the goods in process inventory was $12,000, which included $4,000 of direct labor costs. What amount of direct material costs is included in the ending goods in process inventory? a. $12,000 b. $ 8,000 c. $ 7,500 d. $ 7,333 e. $ 6,000
Explanation / Answer
c. $ 7,500 Direct Materials 36,000.00 Direct Labour 48,000.00 Factory Overhead 6,000.00 Relationship between Fac O/H and DL = 6000/48000 = 1$ Fac O/H for 8$ Labour Now Ending WIP is 12,000.00 Labour Cost 4,000.00 Overhead = 4000/8 500.00 Materials = 12000 - 4000 - 500 7,500.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.