Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Leno Manufacturing Company prepared the following factory overhead cost budget f

ID: 2447830 • Letter: L

Question

Leno Manufacturing Company prepared the following factory overhead cost budget for the Press Department for October of the current year, during which it expected to require 20,000 hours of productive capacity in the department:

Leno Manufacturing Company - Press Department

Factory Overhead Cost Budget—Press Department

For the Month Ended October 31

1

Variable overhead cost:

2

Indirect factory labor

$180,000.00

3

Power and light

12,000.00

4

Indirect materials

64,000.00

5

Total variable overhead cost

$256,000.00

6

Fixed overhead costs:

7

Supervisory salaries

$80,000.00

8

Depreciation of plant and equipment

50,000.00

9

Insurance and property taxes

32,000.00

10

Total fixed overhead cost

162,000.00

11

Total factory overhead cost

$418,000.00

Amount Descriptions

Depreciation of plant and equipment

Indirect factory labor

Indirect materials

Insurance and property taxes

Power and light

Supervisory salaries

Total factory overhead cost

Total fixed overhead cost

Total variable overhead cost

Assuming that the estimated costs for November are the same as for October, prepare a flexible factory overhead cost budget for the Press Department for November for 18,000, 20,000, and 22,000 hours of production. Refer to the Amount Descriptions for exact wording of text entries.

Leno Manufacturing Company - Press Department

Factory Overhead Cost Budget—Press Department

For the Month Ended November 30

1

Direct labor hours

18,000

20,000

22,000

2

Variable overhead cost:

3

4

5

6

7

Fixed overhead cost:

8

9

10

11

12

Explanation / Answer

Notes:

We will use 20,000 hours as the basis to arrive at variable overhead costs per hour.

Indirect Factory Labor = 180,000/20,000 = $9

Power and Light = 12,000/20,000 = $.60

Indirect Materials = 64,000/20,000 = $3.20

________

Variable Overhead Cost (18,000 hours):

Indirect Factory Labor = 18,000*9 = $162,000

Power and Light = 18,000*.60 = $10,800

Indirect Materials = 18,000*3.20 = $57,600

________

Variable Overhead Cost (22,000 hours):

Indirect Factory Labor = 22,000*9 = $198,000

Power and Light = 22,000*.60 = $13,200

Indirect Materials = 22,000*3.20 = $70,400

________

Fixed overheads remain constant over different levels, therefore, there is no change in different types of fixed cost for different labor hours.

Leno Manufacturing Company - Press Department Factory Overhead Cost Budget—Press Department For the Month Ended November 30 1 Direct Labor Hours 18,000 20,000 22,000 2 Variable Overhead Cost: 3 Indirect Factory Labor 162,000 180,000 198,000 4 Power and Light 10,800 12,000 13,200 5 Indirect Materials 57,600 64,000 70,400 6 Total Variable Overhead Cost (A) 230,400 256,000 281,600 7 Fixed Overhead Costs 8 Supervisory Salaries 80,000 80,000 80,000 9 Depreciation of Plant and Equipment 50,000 50,000 50,000 10 Insurance and Property Taxes 32,000 32,000 32,000 11 Total Fixed Overhead Cost (B) 162,000 162,000 162,000 12 Total Factory Overhead Cost (A+B) $392,400 $418,000 $443,600
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote