Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Oslo Corporation has two products in its ending inventory, each accounted for at

ID: 2448041 • Letter: O

Question

Oslo Corporation has two products in its ending inventory, each accounted for at the lower of cost or market. A profit margin of 30% on selling price is considered normal for each product. Specific data with respect to each product follows: Product #1 Product #2 Historical cost $20.00 $35.00 Replacement cost 22.50 27.00 Estimated cost to dispose 5.00 13.00 Estimated selling price 40.00 65.00 In pricing its ending inventory using the lower-of-cost-or-market, what unit values should Oslo use for products #1 and #2, respectively?

Explanation / Answer

Answer:

$20.00 and $32.50.

Particulars Product 1 Product 2 RC 22.5 27 NRV 40-5=35 65-13=52 NRV-PM 35-(40*0.30)=23 52-(65*0.30)=32.5 Cost 20 35 lower-of-cost-or-market 20 32.5
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote