3. Consider the following facts: - Company V uses a periodic inventory system -
ID: 2448155 • Letter: 3
Question
3.
Consider the following facts:
- Company V uses a periodic inventory system
- Purchases were $600,000 during the period
- Purchase Returns and Allowances were $25,000 during the period
- Purchase Discounts were $11,000 during the period
- Freight-In was $19,000 during the period
- Beginning Inventory was $45,000
- Ending Inventory was $55,000
- Net Sales were $750,000 during the period
Cost of Goods Sold for the period was:
$613,500
$567,000
$573,000
None of these answers are correct
623,000
4.
Consider the following facts:
- Company A purchased goods for $50,000
- The purchase terms were 2/10,n/30
- Company A returned $1,000 of the goods
- Company A paid freight of $250 on the shipment of the goods
- Company A paid the invoice within the discount period
As a result of this purchase, Company A's inventory increased by:
$48,020
None of these answers are correct.
$48,265
$49,250
$48,270
Explanation / Answer
3) Net purchases= 600,000-25,000-11,000=$564,000
Freight in =$19,000
Total purchase=19000+564,000
COGS= Beg Inv+Purchases-Ending Inv
=45,000+564,000+19,000-55,000
=$573,000
2)Discount received = 2% of (50000-1000)= $980
Increase in inventory=50000-1000-980+250
=$48,270
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.