Naylor Company had $155,400 of net income in 2013 when the selling price per uni
ID: 2448183 • Letter: N
Question
Naylor Company had $155,400 of net income in 2013 when the selling price per unit was $160, the variable costs per unit were $100, and the fixed costs were $574,200. Management expects per unit data and total fixed costs to remain the same in 2014. The president of Naylor Company is under pressure from stockholders to increase net income by $64,200 in 2014.
Compute the number of units sold in 2013.
Answer: 12160
Compute the number of units that would have to be sold in 2014 to reach the stockholders’ desired profit level.
Answer: 13230
**Assume that Naylor Company sells the same number of units in 2014 as it did in 2013. What would the selling price have to be in order to reach the stockholders’ desired profit level? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 12.25.)
New Selling Price:
Explanation / Answer
Compute number of units sold in 2013
The calculation of units sold (X) is calculated as:
$155,400 = $160(X) - $100(X) - $574,200, this reduces to
$729,600 = $60(X), which solves as:
12,160 = X
For additional $ 64200 profit
The calculation of units sold (X) is calculated as:
$219,600 = $160(X) - $100(X) - $574,200, this reduces to
$793,800 = $60(X), which solves as:
13,230 = X
Company sells the same number of units in 2014 as it did in 2013. What would the selling price have to be in order to reach the stockholders' desired profit level?
They need to increase the average sales price by ($64,200 / 12,160) = $5.28 per unit.
So the new average sales price would be ($160.00 + $5.28) = $165.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.