Wesley Company manufactures and sells a single product. The company’s sales and
ID: 2449002 • Letter: W
Question
Wesley Company manufactures and sells a single product. The company’s sales and expenses for last
quarter follow:
Without resorting to computations, calculate the total contribution margin at the break-even point.
Total contribution margin = ?
How many units would have to be sold each quarter to earn a target profit of $18,000? Use the formula method.
Units sold to attain target profit = ?
Refer to the original data. Compute the company’s margin of safety in both dollar and percentage terms. (Round "Percentage" answer to 1 decimal place, (i.e., 0.123 should be considered as 12.3%).)
What is the company’s CM ratio? If quarterly sales increase by $80,000 and there is no change in fixed expenses, by how much would you expect quarterly net operating income to increase? (Do not prepare an income statement; use the CM ratio to compute your answer.)
Wesley Company manufactures and sells a single product. The company’s sales and expenses for last
quarter follow:
Explanation / Answer
Solution:
(1). Break-Even Point Caluculation:
Break-Even Point = 1,50,000 / 12
= 12,500
(1)b. Break-Even Point In Dollars:
Break-Even Point In Dollars = 1,50,000 / 30 %
= 5,000
(1)c. Contribution Margin Ratio :
Contribution Margin Ratio = 1,80,000 / 6,00,000 * 100
= 30 %
(1)1. Contribution Margin Coluculation:
Contribution Margin = 6,00,000 - 4,20,000
= 1,80,000
(4). Margin of Safety:
Margin of Safety = 6,00,000 - 4,50,000 / 6,00,000
= 25%
Margin of Safety Sales = Actual Sales - B.E.P Sales
= 6,00,000 - 4,50,000
= 1,50,000
(5). Contribution Margin Ratio:
Contribution Margin Ratio = 12 / 40 * 100
= 30 %
B.E.P in Units = Fixed Cost / Contribution Per UnitRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.