Cordova Inc., reported the following receivables in its December 31, 2015, year-
ID: 2449288 • Letter: C
Question
Cordova Inc., reported the following receivables in its December 31, 2015, year-end balance sheet:
Additional information:
1. The notes receivable account consists of two notes, a $100,000 note and a $300,000 note. The $100,000 note is dated October 31, 2015, with principal and interest payable on October 31, 2016. The $300,000 note is dated March 31, 2015, with principal and 8% interest payable on March 31, 2016.
2. During 2016, sales revenue totaled $2,120,000, $1,980,000 cash was collected from customers, and $41,000 in accounts receivable were written off. All sales are made on a credit basis. Bad debt expense is recorded at year-end by adjusting the allowance account to an amount equal to 8% of year-end accounts receivable.
Required:
1. In addition to sales revenue, what revenue and expense amounts related to receivables will appear in Cordova's 2016 income statement?
2. Calculate the receivables turnover ratio for 2016.
Explanation / Answer
1. In addition to sales revenue, what revenue and expense amounts related to receivables will appear in Cordova's 2016 income statement?
Interest Revenue on 100,000 note is dated October 31, 2015 in 2015 = 19000 - 300,000*8%*9/12
Interest Revenue on 100,000 note is dated October 31, 2015 in 2015 = 1000
Balance in Account Recievable in 2016 = 384000+52000 + 2120000 -1980000 -41000
Balance in Account Recievable in 2016 = 535000
Allowance for uncollectible accounts need at the end of 2016 = 8%*535000 = 42800
Revenue
Sales Revenue = $ 2,120,000
Interest Revenue = 300,000*8%*3/12 + 1000 * 10/2 = $ 11000
Expenses
Bad Debt Expenses = Allowance for uncollectible accounts need at the end of 2016 - ( Beginning Allowance for uncollectible accounts - Amount W/off)
Bad Debt Expenses = 42800 -( 52000-41000)
Bad Debt Expenses = $ 31,800
2. Calculate the receivables turnover ratio for 2016.
Account receivables turnover ratio for 2016 = Net Sale/Average Account Recievable
Net Sale = 2120000
Average Account Recievable = (Beginning Account Recievable net + Ending Account Recievable net)/2
Average Account Recievable = (384000+ ( 535000-42800))/2
Average Account Recievable = 438100
Account receivables turnover ratio for 2016 = 2120000/438100
Account receivables turnover ratio for 2016 = 4.84 Times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.