James Corporation is planning to issue $501,000 worth of 10 percent bonds that m
ID: 2450110 • Letter: J
Question
James Corporation is planning to issue $501,000 worth of 10 percent bonds that mature in 3 years. Interest payments are made each June 30 and December 31. All of the bonds will be sold on January 1, 2014. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, and PVA of $1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided.
Required:
Case A: Market (yield) rate, 8 percent
case B: Market (yield) rate, 10 precent
case C: Market (yield) rate, 12 precent
James Corporation is planning to issue $501,000 worth of 10 percent bonds that mature in 3 years. Interest payments are made each June 30 and December 31. All of the bonds will be sold on January 1, 2014. (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, and PVA of $1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided.
Explanation / Answer
n = 2*3 =6 ; FV = 501000 ; Coupon = 10% * 501000 /2 = 25050 ;
when market rate = 8%
PV of Bond = PVIFA(4%,6) * 25050 + PVIF(4%,6) * 501000
PV of Bond = 5.24 * 25050 + 501000 * 0.79 = $ 527052
when market rate = 10%
PV of Bond = 501000
This is because when market rate = coupon rate, then value of a bond today is equal to its face value
when market rate = 12%
PV of Bond = PVIFA(6%,6) * 25050 + PVIF(6%,6) * 501000
PV of Bond = 4.9173 * 25050 + 0.705 * 501000 = $ 476383
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.