A lease agreement included the following provisions:Inception of the lease:1/1/2
ID: 2450417 • Letter: A
Question
A lease agreement included the following provisions:Inception of the lease:1/1/2008Annual lease payments of $6,000 are due 12/31/2008, 12/31/2009, 12/31/2010Annual lease payments of $4,000 are due 12/31/2011, 12/31/2012, 12/31/2013The lease calls for a total of six lease payments.The lessor's implicit rate of return is 12%.The lease is a capital lease to the lessor.How much interest revenue is recognized in 2008 by the lessor, assuming a calendar-year fiscal year?a.$3,600b.$3,419c.$2,550d.$2,118
Explanation / Answer
Present Value of Lease at the 1/1/2008 = 6000/1.12 + 6000/1.12^2 + 6000/1.12^3 + 4000/1.12^4 + 4000/1.12^5 + 4000/1.12^6
Present Value of Lease at the 1/1/2008 = $ 21,249.29
Interest revenue is recognized in 2008 by the lessor = Present Value of Lease at the 1/1/2008 * lessor's implicit rate of return
Interest revenue is recognized in 2008 by the lessor = 21249.29*12%
Interest revenue is recognized in 2008 by the lessor = $ 2550
Answer
c.$2,550
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.