A company purchased a tract of land for its natural resources at a cost of $1,83
ID: 2450722 • Letter: A
Question
A company purchased a tract of land for its natural resources at a cost of $1,830,800. It expects to mine 2,120,000 tons of ore from this land. The salvage value of the land is expected to be $262,000. The depletion expense per ton of ore is:
A.) $8.092.
B.) $0.740
C.) $0.987.
D.) $6.988.
E.) $0.864.
A company purchased a tract of land for its natural resources at a cost of $1,830,800. It expects to mine 2,120,000 tons of ore from this land. The salvage value of the land is expected to be $262,000. The depletion expense per ton of ore is:
Explanation / Answer
tract of land for its natural resources at a cost= $1830800
Salvage value=$262000
The Depletion expense = $262000-$1830800/$2120000
=$0.740
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.