Astro Co. sold 15,000 units of its only product and incurred a $102,000 loss (ig
ID: 2451008 • Letter: A
Question
Astro Co. sold 15,000 units of its only product and incurred a $102,000 loss (ignoring taxes) for the current year as shown here. During a planning session for year 2014's activities, the production manager notes that variable costs can be reduced 40% by installing a machine that automates several operations. To obtain these savings, the company must increase its annual fixed costs by $150,000. The maximum output ASTRO COMPANY Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2013 Sales Variable costs $750,000 480,000 Contribution margin Fixed costs 270,000 252,000 Net loss (102.000)Explanation / Answer
1. Break - even point in dollars for the year 2013 = Fixed cost / contribution margin %
= $2,52,000 / 36%
= $7,00,000
Contribution % = total contribution / sales x100
= $2,70,000 / $7,50,000 x 100
=36%
2. During 2014,
Sales = $ 7,50,000
Variable cost
-$480000 x 60% = $ 2,88,000( 40% reduction )
Contribution Margin = $ 4,62,000
less: fixed cost
existing $2,52,000
Increase $1,50,000
--------------- $4,02,000
Net operating income $ 60,000
Break-even point = Fixed cost / contribution Margin %
= $ 4,02,000 / 62%
= $6,48,387
contribution margin % = contribution margin / sales x 100
= $4,62,000 / $7,50,000 x 100
= 61.6% or 62%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.