Rayfurd is considering two options for comparable computer software. Option A wi
ID: 2451099 • Letter: R
Question
Rayfurd is considering two options for comparable computer software. Option A will cost $25,000 plus annual license renewals of $1,000 for three years, which includes technical support. Option B will cost $20,000 with technical support being an add-on charge. The estimated cost of technical support is $4,000 the first year, $3,000 the second year, and $2,000 the third year. Assume the software is purchased and paid for at the beginning of year one, but that technical support is paid for at the end of each year. Interest is at 8%. Ignore income taxes.Explanation / Answer
Option A:
Cash Outflow at the beginning of year of Software Purchased
= $25,000
It is given that amount for technical support is paid at the end of each year. The annual license renewals of $1000 for three years includes technical support. Hence, calculating the Present Value of the amount of cash outflows:
Cash Outflow($) Discounting Factor(8%) Present Value ($)
1000 0.926 926
1000 0.857 857
1000 0.794 794
Total Present Value of Outflow ($) 2577
Therefore, total Outflow at the beginning of year 1 = $ ( 25000+2577)
= $ 27,577
Option B:
Cash Outflow at the beginning of year of Software Purchased
= $20,000
It is given that amount for technical support is paid at the end of each year. Hence, calculating the Present Value of the cash outflows:
Cash Outflow($) Discounting Factor(8%) Present Value ($)
4000 0.926 3704
3000 0.857 2571
2000 0.794 1588
Total Present Value of Outflow ($) 7863
Therefore, total Outflow at the beginning of year 1 = $ ( 20,000+ 7863)
= $ 27,863
Since the Outflow in Option B is greater that ouflow in Option A by $286, it is advisable that Rayfurd should opt for Option A.
Note : Calculation of the Discounting Factor is done as follows :
Interest Rate as per the Question = 8%
Discounting Factor for Year 1 :
Step 1: 8/100 = 0.08
Step 2 : 1+0.08 = 1.08
Step 3: 1/1.08
= 0.926
The Discounting Factors for year 2 :
Step 1: 8/100 = 0.08
Step 2 : 1+0.08 = 1.08
Step 3: 1/(1.08)(1.08)
= 0.857
The Discounting Factors for year 3 :
Step 1: 8/100 = 0.08
Step 2 : 1+0.08 = 1.08
Step 3: 1/(1.08)(1.08)(1.08)
= 0.794
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.