On January 1, 2013, Payton Co. sold equipment to its subsidiary, Starker Corp.,
ID: 2451714 • Letter: O
Question
On January 1, 2013, Payton Co. sold equipment to its subsidiary, Starker Corp., for $115,000. The equipment had cost $125,000, and the balance in accumulated depreciation was $45,000. The equipment had an estimated remaining useful life of eight years and $0 salvage value. Both companies use straight-line depreciation. On their separate 2013 income statements, Payton and Starker reported depreciation expense of $84,000 and $60,000, respectively. The amount of depreciation expense on the consolidated income statement for 2013 would have been
A. $144,000.
B. $148,375.
C. $109,000.
D. $134,000.
E. $139,625.
The answer is E but I am not sure how to get it.
Explanation / Answer
Cost of the asset = $125000
Accumulated depreciation is $45000.
The remaining life = 8 years.
Salvage value = $0
so depreciation per year for the remaining useful life of 8 years = (125000 - 45000) / 8 = $80000
The cost of the asset to the subsidiary = $115000
Depreciation charged by the subsidiary = $115000 / 8 = $14375
Additional depreciation charged = $14375 - $10000 = $4375
In the consolidated balance sheet, the depreciation expnese would have been
= $84000 + $60000 - $4375
= $139625
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.